Vous Beaute peelingi chemiczne

Peeling chemiczny najlepiej robić zimą. To najlepsza pora roku na wykonywanie peelingów chemicznych, które m.in. rozjaśniają skórę. Jeśli po lecie pozostały nam pamiątki w postaci przebarwień, piegów lub plam i chcemy się ich pozbyć, to powinniśmy zrobić to zimą lub wczesną wiosną. Eksperci zalecają przeprowadzanie takich zabiegów tylko wtedy, gdy nie ma silnego słońca. Przeczytaj wskazówki dermatologa dotyczące peelingów chemicznych.

Co daje peeling chemiczny?

Najważniejsze i najbardziej widoczne efekty peelingu chemicznego to:  wygładzenie i rozjaśnienie skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, poprawa napięcia i sprężystości skóry, zredukowanie widocznych blizn i przebarwień. Peeling chemiczny przyczynia się również do regulacji wydzielania sebum, zwężenia porów, regeneracji włókien kolagenowych oraz spłycenia i zredukowania zmian potrądzikowych i rozstępów.

Rodzaje peelingów chemicznych

Peelingi kwasem glikolowym 
najczęściej stosuje się w celu usuwania przebarwień, redukcji drobnych i głębszych zmarszczek, spłycenia blizn, a także nawilżeniu skóry, zmiękczeniu jej i wygładzeniu, wreszcie – jako profilaktyka antystarzeniowa. 
30% Ten rodzaj peelingu stosuje się, by uzyskać tzw. „efekt wyspanej skóry”, czyli by poprawić koloryt i elastyczność skóry, zmniejszyć powierzchowne zmarszczki, drobne zaburzenia rogowacenia naskórka, nadmierną suchość skóry. 
50% W odróżnieniu od peelingu kwasem glikowym o mniejszym stężeniu, peeling ten złuszcza wszystkie warstwy naskórka. Jego działanie jest podobne do tego pierwszego, jednak dzięki wyższemu stężeniu kwasu glikolowego, uzyskany efekt jest silniejszy.

Peelingi kwasem azelainowym
przeprowadza się w przypadku trądziku (kwas łagodzi wówczas zmiany zapalne, zapobiega powstawaniu zaskórników i hamuje rozwój bakterii, wywołujących trądzik, a także spłyca blizny potrądzikowe). Rekomenduje się je również w przypadku konieczności leczenia przebarwień skóry, a także w kuracjach dla skóry atopowej.Leczy też zapalenie mieszków włosowych i ma wpływ na keratynocyty oraz proces rogowacenia naskórka. Można stosować cały rok.

Peeling kwasem migdałowym
Ten rodzaj peelingu przeznaczony dla osób o skórze wrażliwej, płytko unaczynionej. Ma on działanie rewitalizujące, rozjaśniające, redukujące drobne zmarszczki. Działa przeciwłojotokowo i przeciwtrądzikowo. Stosowany jest również w leczeniu hyperpigmentacji rożnego pochodzenia.

Peeling kwasem pirogronowym
W zależności od stężenia i czasu aplikacji możemy uzyskać peeling powierzchowny lub średnio głęboki. Zalecony jest w leczeniu blizn potrądzikowych, łojotoku, poszerzonych porów, likwidacji płytkich zmarszczek. Po tym peelingu zazwyczaj występuje umiarkowany rumień, dość szybko ustępujący.

Kwas salicylowy ma właściwości przeciwgrzybiczne, antyseptyczne i przeciwzapalne. W stężeniu 1-2 proc. wykorzystywany jest w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej. W stężeniu 10-20 proc. ma właściwości keratolityczne, czyli rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka. Ma też właściwości regenerujące i keratoplastyczne – stymuluje odnowę naskórka, a także redukuje widoczność blizn. Przenika przez warstwę sebum i wnika w głąb porów, usuwając zanieczyszczenia, zwęża i oczyszcza pory. Zabiegi z kwasem salicylowym zalecane są w leczeniu trądziku (zapalnego i niezapalnego), stosowane są również w celu zwalczania objawów fotostarzenia, rozjaśnianiu przebarwień i plam pigmentacyjnych. Najczęściej wykorzystywany jest w peelingach.

Pielęgnacja skóry po peelingu chemicznym

Przez miesiąc od momentu poddania się zabiegowi zrezygnować należy z opalania. Niezbędne jest również stosowanie kremów z wysokim filtrem – z faktorem minimum 30 lub wyższym. Na skórę po peelingu nie powinno się nakładać kosmetyków zawierających  kwasy AHA. Przez pierwszą dobę po chemicznym złuszczaniu skóry trzeba dać jej odpocząć i nie nakładać na nią makijażu.
Żeby jak najdłużej cieszyć się efektem, 2 razy dziennie można aplikować na skórę krem nawilżający lub zawierający witaminę C.